Zornice - Ako pestovať zornice, Amaryllis

Popis:

Zornica (Hippeastrum), často označovaná ako amarylka alebo amarylis, je nádherný tropický kvet rastúci z veľkej cibule, ktorá z vášho domova urobí rajskú záhradu. Zaužívané meno amarylka získala zornica po svojej príbuznej, Amaryllis belladonna, ktorej kvety sú podobné, ide ale o dve rôzne rastliny.

Z jednej cibule môžu vyrásť dokonca dva (výnimočne aj tri) 60 cm dlhé stvoly, z ktorých z každého rastie 2–5 veľkých kvetov v tvare šesťcípych zvoncov. Najtypickejšie odtiene zorníc sú červené, ružové a biele, ale existuje aj v mnohých ďalších kultivaroch, a to v jednofarebnom alebo prúžkovanom variante.

V našom podnebí je zornica izbovou rastlinou, ktorú sadíme do kvetináča. Vďaka jej pôvodu z Južnej Ameriky jej nevadí nižšia vlhkosť ani suchý vzduch, je teda veľmi vďačnou izbovkou.

Pri správnej starostlivosti, ktorú si v nasledujúcich odsekoch priblížime, vám môže zornica vykvitnúť na Vianoce.

Výsadba:

Cibuľku zornice sadíme ku koncu jesene tak, aby polovica vyčnievala nad povrchom, do kvetináča, ktorý je len o pár centimetrov väčší, než samotná cibuľka. Sadíme ju do substrátu pre izbovky, ten by mal byť priepustný a vzdušný, napríklad s prídavkom piesku. Na dno kvetináča odporúčame nasypať drenáž (napríklad keramzit). Po výsadbe ju umiestnime na teplé a svetlé miesto a iba raz zalejeme. S ďalšou zálievkou čakáme, až začne vyrastať stvol.

Pestovanie:

Akonáhle začne stvol z cibuľky pučať, začneme ju pravidelne (1x týždenne) zalievať. Ako tropická rastlina vyžaduje pre rast vyššiu teplotu, medzi 22-25 ° C, a čo najviac svetla. Umiestnenie na parapet alebo v blízkosti okna je teda ideálne. Ako sme už spomínali, nevadí jej sucho (veľkokvetým druhom obdobie sucha dokonca prospieva), môže tak byť aj v blízkosti kúrenia.

V lete ju môžete aj s kvetináčom presunúť von do polotieňa, alebo dočasne presadiť do pôdy, teplota však nesmie klesnúť pod 10 stupňov.

Doba kvitnutia:

Zornica kvitne približne od januára do apríla, asi 8 týždňov po výsadbe. Aj po celú dobu jej kvitnutia dodržujeme pravidelnú miernu zálievku. Vo chvíli, keď sa puky od seba na konci stvolu oddelia, je plný kvet otázkou 3–4 dní. Odkvitnuté kvety odstraňujeme, aby mala rastlina viac sily pre ešte kvitnúce kvety.

Po odkvitnutí:

Kvetný stvol po odkvitnutí odstránime a pokračujeme v pravidelnej miernej zálievke (ale nepreliať, rastlina skôr zvládne sucho, než premokrenie). V tomto období tiež občas hnojíme (počas rastu kvetného stvolu a kvetu nehnojiť) na podporu rastu listov, vďaka nim bude mať cibuľa živiny pre kvety v budúcom roku.

Vegetačný pokoj:

Až skončí leto, prestaneme zornicu úplne zalievať, čím ukončíme jej vegetáciu (sucho ju donúti stiahnuť živiny z listov do cibule), a necháme zostávajúce zelené časti uschnúť (ak sa tak nestane, odstrihneme ich pár cm nad cibuľou). Cibuľu (aj s kvetináčom alebo samotnú) presunieme na chladnejšie suché miesto s teplotou okolo 15 (najmenej ale 8°C) a necháme ju tam po dobu troch mesiacov, alebo kým nezačne zase pučať. V tomto období nepotrebuje svetlo.

Po uplynutí tejto doby cibuľu zbavíme koreňov a presadíme do nového substrátu (viď odstavec Výsadba). Tým jej cyklus začína odznova.

Choroby a škodcovia:

Zornica môže byť napadnutá strapkami.

Žltnutie a usychanie listov môže znamenať, že je jej až príliš horúco, obzvlášť ak sa to deje v lete, presunieme ju z parapetu na chladnejšie miesto.

Premokrenie môže spôsobiť hnitie cibuľky a množenie plesní a baktérií.

Tipy:

Kvet vydrží dlhšie, pokiaľ rastlinu počas kvetu presunieme do chladnejšej miestnosti.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd zorníc: www.cibuloviny.sk/zornice/

  © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.