Sasanky - Ako pestovať sasanky

Popis:

Sasanky sú vytrvalé lesné kvety, ktoré vyzerajú ako z rozprávky. Ich nízky vzrast (15–30 cm) v kombinácii s hustými zelenými listami vytvára rozkvitnuté koberce. Pre tieto vlastnosti sú vhodné najmä na skalku, ale vyniknú aj voľne vo väčších skupinách doplnené napríklad ďalšími jarnými kvetmi.

So sasankou sa môžeme stretnúť v lese, ktorý býva na jar jej bielymi kvietkami posiaty, tieto kvety sú ale oveľa menšie, než majú jej farebné kolegyne.

Naše klimatické podmienky sú pre sasanky výborné. Po zakorenení nevyžadujú zvláštnu starostlivosť, nie je ich potrebné presádzať a prežijú zimu, sú teda značne nenáročné. Aj napriek tomu má každý druh sasaniek trochu iné nároky.

Zaujímavosťou je ich botanický názov anemone, ten pochádza z gréckeho slova anemos, čo znamená vietor. Doslova „veterný kvet“ sa im hovorí napríklad aj v angličtine, dôvod tohto mena ale nie je istý. Zrejme je to tak preto, že sa sasanky aj pri malom vetre trepotajú.

Výsadba:

Sasanky si môžeme rozdeliť do dvoch skupín - na tie, ktoré sadíme na jar medzi marcom a aprílom (vyššie sasanky s letným až jesenným kvetom) a tie, ktoré sadíme na jeseň medzi septembrom a prvým mrazom (menšie sasanky so skorým jarným kvetom).

Podoba hľúzok, z ktorých sasanky vyrastajú, Vás môže najprv prekvapiť - sú malé, hnedé a vráskavé. Pred výsadbou ich namočíme na 24 hodín do vlažnej vody, tým im pomôžeme vyklíčiť. Namočené hľuzy môžu zväčšiť objem takmer dvojnásobne. Sadíme ich do vlhkej humóznej dobre priepustnej pôdy, asi 5–7 cm hlboko, ideálne s 15 cm rozostupmi. Pozícia hľúzky nie je dôležitá, sasanka si cestu na vzduch vždy nájde, ale uľahčíme jej to zasadením hľuzy špičkou dole.

Pestovanie:

Jarné sasanky majú radšej slnečné miesto, sasanky kvitnúce neskôr uprednostňujú skôr polotieň. Zalievame ich mierne a pravidelne až do zatiahnutia listov. Okrem vyššej pôdnej vlhkosti im svedčí prihnojenie živinami (na jeseň sasankám kvitnúcim na jar, a naopak na jar tým kvitnúcim na jeseň), ale nie sú náročné na pH.

Doba kvitnutia:

Ako sme už spomínali, doba kvetu sa líši podľa druhu sasaniek. Tá trvá asi 6 týždňov a pri jarných druhoch sa pohybuje medzi februárom až aprílom, pri neskôr kvitnúcich je to okolo leta. Z jednej hľúzky môže vykvitnúť až 20 kvetov, pri dobrých podmienkach sa nám teda dostane pastvy pre oči.

Prezimovanie:

Keď listy ku koncu jesene zhnednú, odstrihneme ich tesne nad zemou. Touto dobou sasanky prestaneme zalievať. Na zimu ich pred mrazom zakryjeme ľahkým krytom, napríklad starou trávou, čečinou alebo slamou a ďalší rok nás svojími kvetmi znovu potešia.

Choroby a škodcovia:

Sasanky nebývajú napádané škodcami ani chorobami.

Tipy:

Sasanky sú vhodné na narezanie do kytice, vo váze vydržia krásne až 10 dní.

 

U nás môžete vyberať z týchto odrôd sasaniek: www.cibuloviny.sk/sasanky

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.