Frézie - Ako pestovať frézie

Popis:

Frézie, patriace do čeľade kosatcovitých, sú veľmi obľúbené kvety predovšetkým do kytíc, biele frézie aj do tých svadobných, pretože vďaka svojim trúbkovitým kvetom a veľmi intenzívnej vôni nám dávajú pocit, že sa prechádzame tropickou záhradou. Z takej totiž frézie pochádzajú, ich domovinou je Južná Afrika. 

Meno dostali od nemeckého botanika, ktorý ich v 19. storočí objavil v Južnej Afrike a na dôkaz priateľstva pomenoval po svojom kolegovi a priateľovi Theodorovi Freesovi. A ak ste už niekedy k fréziám privoňali, určite Vás neprekvapí, že sa ich vôňa využíva aj v kozmetike a parfumoch. 

Dorastajú okolo 30 cm, zo stvolu vyrastá niekoľko kvetov, ktoré môžu mať veľmi pestrú paletu farieb a z hľuzy im rastú vejárovité listy. Frézie sú pomerne náročné na pestovanie, ale aj napriek tomu si tieto teplomilné kvety môžeme vypestovať sami. Ako? To si zhrnieme v nasledujúcich odsekoch. 

Obdobie výsadby:

V našich podmienkach sadíme hľuzy frézií na jar, keď už nehrozia mrazy, väčšinou počas mája. Zvoliť môžeme buď kvetináč, skleník, alebo vysadiť rovno do zeme. Aj keď je možné frézie pestovať v rôznych typoch pôd, ideálna je pre nich tá humózna, dobre priepustná a skyprená; v takej bude rásť a kvitnúť bujnejšie. Pozor ale na minerálnu zeminu s vyšším obsahom soli, na tú sú frézie citlivé. 

Sadíme ich špičkou hore 5 cm hlboko, aby mal budúci stvol dostatočnú oporu a nenakláňal sa, s rozostupmi 10–15 cm medzi jednotlivými hľúzkami. 

Ak chceme pestovať frézie iba v byte a so skorším kvitnutím, môžeme vysadiť hľuzy do kvetináča už na jeseň (maximálne 3 do jedného kvetináča s priemerom cca 15 cm). Ten umiestnime do miestnosti s teplotou 10–15 °C a udržujeme pôdu mierne vlhkú. Takto pestované frézie začnú kvitnúť už v priebehu jari. 

Pestovanie:

Frézie vyžadujú veľa svetla (aspoň 8 hodín denne) a tepla, doprajeme im teda počas rastu a kvetu slnečné stanovište v závetrí. Udržujeme im stále vlhkú zeminu, zalievame ich pravidelne odstátou alebo dažďovou vodou, v čase rastu zalievame viac - ale opatrne, neznáša premokrenie. Môžeme ich tiež prihnojovať tekutými hnojivami 1x za týždeň, ale len tými s nízkym obsahom soli. Minerálnym hnojivám sa vyhneme úplne. 

Doba kvitnutia:

Pri dobrých podmienkach kvitnú mnoho týždňov v období od júla až do septembra. Jeden kvetný stvol nesie 6 až 12 kvetov rastúcich v rade za sebou. 

Prezimovanie:

Po odkvitnutí obmedzíme zálievku, rastlina sa potom prirodzene zatiahne a nadzemná časť odumrie. Až potom uschnuté listy odstránime a ak je frézia v kvetináči, môžeme v ňom jej hľúzku ponechať. V prípade, že pestujeme frézie na záhrade, vyberieme hľuzy na jeseň pred príchodom mrazov zo zeme. Tie následne skladujeme pri izbovej teplote po dobu 3 mesiacov a potom pri teplote okolo 10–15 °C až do jari. 

Choroby a škodcovia:

Ani fréziám sa nevyhýbajú bežné rastové vady a vírusové nákazy, napríklad zasychanie a nevyrašenie hľúzok alebo návštevy húseníc, vošiek či roztočov. 

Tipy:

Frézia sa nám po usilovnej starostlivosti odmení nádhernými pestrými kvetmi, ktoré nám prevoňajú celú miestnosť, skvele sa tak hodia na rez. Ak ich odrežeme vo chvíli, keď sú kvety ešte puky, ale už sfarbené, vydržia vo váze asi 3 týždne.

Veľmi dobre sa dopĺňajú napríklad s iskerníkmi, a to ako na záhone, tak v naaranžovanej kytici.  

U nás si môžete vyberať z týchto odrôd: www.cibuloviny.sk/frezie/

© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.