Scily - Ako pestovať scily

Popis:

Scily (lat. Scilla) sú vytrvalé nadzemné byliny s cibuľami. Sú rodom jednoklíčnolistových rastlín z čeľade hyacintovité. Ich rodné miesta sú Balkán, Kaukaz a Malá Ázia. Majú jednoduché listy rastúce po niekoľkých v prízemnej ružici a kvety rastúce v strapcoch alebo chocholíkoch. Okvetie je najčastejšie zložené zo šiestich okvetných lístkov. Sfarbenie ich kvetov je modré, biele, ružové alebo fialové. V Európe sa môžeme stretnúť s približne 50 druhmi týchto krásnych rastlín. Vzhľadom, pestovaním aj názvom sú scilám podobné modravky alebo ladoníky.

Pestovanie:

Drobné cibuľky scíl vysádzame na jeseň. Ideálnym obdobím sú mesiace september až november. Sadíme ich do 6-8 cm hlbokých jamiek vo vzdialenosti od seba 8-10 cm. Scily ocenia humóznu, dobre priepustnú pôdu. Na jar potrebujú vlahu a dostatočne vlhkú pôdu. Akonáhle sa v lete stratí pod zem, sucho im už nevadí. Skvele sa im darí na slnku alebo v polotieni.

Scily sa samy rozrastajú. Po výsadbe sa už o seba samy plne postarajú, sú veľmi nenáročné a prispôsobivé. Ak zasadíme scily do trávnika, odporúčame s kosením počkať až do úplného zažltnutia listov rastlinky.

Doba kvitnutia:

Scila kvitne na jar spolu s najranejšími cibuľovinami a často už na nás vykukuje z roztopeného snehu. Na jej kvety sa môžeme tešiť v období marca a apríla.

Po odkvitnutí:

Po odkvitnutí môžu scily zostať na rovnakom mieste niekoľko rokov, sú plne mrazuvzdorné a nie je potrebné ich na zimu akokoľvek pripravovať.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd scíl: www.cibuloviny.sk/scily/ 

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.