Kalokvety - Ako pestovať kalokvety, Agapanthus

Popis:

Kalokvety (lat. Agapanthus) sú mohutné, až 2 metre vysoké byliny, s podzemkom pripomínajúcom cibuľu. Pochádzajú z Južnej Afriky, a preto sú niekedy prezývané africké ľalie. Patria do rodu jednoklíčnolistových rastlín z čeľade amarylkovitých. Ich kvety sa skladajú zo 6 okvetných plátkov a môžu sa pýšiť modrou, fialovou a niekedy aj bielou farbou. Vo voľnej prírode sa vyskytujú iba vo svojom pôvodnom domove v Južnej Afrike, kde je známych okolo 6 až 9 druhov. Ako okrasná rastlina sa pestuje aj inde na svete, a to najmä v oblastiach so subtropickým podnebím.

Ich dlhé remenité listy najlepšie vyniknú vo vysokých kvetináčoch, kde hrdo ukazujú svoje guľovité kvetenstvo, ktoré sa skladá z lievikovitých kvetov. Kalokvet skrášľoval kniežacie paláce už v časoch baroka a dnes je kráľovnou terás a balkónov.

Výsadba:

Kalokvety odporúčame zasadiť v neskorej jeseni alebo na jar. Majú rady čo najslnečnejšie miesta a kyprú pôdu. Pri ich sadení nezabudnite na primeranú vzdialenosť, ktorá by mala byť v rozmedzí 30 až 45 cm a dôležitá je aj správna hĺbka. Strážte si prechod medzi koreňovou a listovou časťou, táto časť musí zostať nepatrne nad pôdou.

 

Pestovanie a prezimovanie:

Počas leta je najdôležitejšie pravidelné zalievanie, ktoré od augusta začnite obmedzovať. Cez zimu zalievajte iba tak, aby kalokvet neuschol. Dávajte však pozor, pretože pri prílišnom zalievaní by mohol naopak zhniť. Čo sa týka hnojenia, odporúčame počas sezóny kalokvety hnojiť raz za 3 týždne a v zime nehnojiť vôbec.

Cez zimu uchovávame v priestoroch, kde sa teplota pohybuje okolo 10 °C. Pokiaľ nemáte zimnú záhradu, odporúčame umiestniť do garáže alebo chladnej chodby. Tam im doprajete suché a chladné prezimovanie. Keď na jar teploty vzrastú nad požadovaných 10 °C, môžete korene opäť zasadiť do zeminy alebo do kvetináča.

Táto rastlina nie je príliš náročná na pestovanie. Podmienkou na privedenie ku kvetu je chladné a svetlé miesto na prezimovanie. Nemá príliš rada presádzanie, takže sa k nemu uchyľujte iba vtedy, keď je to nevyhnutné. Rastlina lepšie kvitne, pokiaľ je dobre zakorenená a je jej kvetináč tesnejší.

Doba kvitnutia:

Kalokvety nám svojím kvetom budú robiť radosť od júna do augusta. Letné teploty posledných rokov spôsobujú, že sa niekedy z vykvitnutých kalokvetov môžeme radovať ešte aj na začiatku septembra.

Po odkvitnutí:

Po odkvitnutí iba odstránime staré a zaschnuté listy.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd kalokvetov: www.cibuloviny.sk/agapanthus/

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.