Gladioly - Ako pestovať gladioly

Popis:

Gladioly patria do čeľade Iridaceae. Sú to jedny z najkrajších cibuľových kvetov. Pochádzajú z Južnej a Strednej Afriky. V Európe začali rásť až na začiatku devätnásteho storočia. Gladioly sú veľmi vytrvalé rastliny dosahujúce výšku 100-120 cm, s nerozvetvenou priamou stonkou. Listy sú úzke, dlhé, v tvare meča a šedozelené. Tieto krásne kvety sú pýchou našich záhrad.

 

Druhy a odrody:

V dôsledku šľachtiteľských prác vzniklo mnoho atraktívnych hybridov gladiol a záhradných odrôd. Okrem najrozšírenejších mnohotvárnych odrôd môžeme nájsť miniatúrne odrody s malými kvetmi. Existuje viac ako 200 druhov gladiol.

 

Pestovanie:

Kultivácia je veľmi jednoduchá. Gladioly vyžadujú slnečnú polohu, ale rastú aj v polotieni. Vzhľadom na to, že majú dlhé kvetenstvo, mali by byť vysadené na miestach chránených pred vetrom, pretože sa môžu ľahko zlomiť. Pôda by mala byť úrodná a humusová s neutrálnym alebo mierne kyslým pH (pH 6,5-7,0). Vzhľadom na to, že tieto rastliny vyžadujú pre riadny rast veľké množstvo dusíka, mali by byť vysadené na pôdach, ktoré boli dobre hnojené.

Gladioly vysádzame do zeme od polovice apríla, kedy mrazy skončia, s odstupom 15 x 20 cm v závislosti od veľkosti hľúz, do hĺbky 8-10 cm. Pred výsadbou by mali byť hľuzy ošetrené fungicídom, ktorý chráni pred hubovými chorobami počas vegetačného obdobia. Je tiež dobré pridať insekticíd, ktorý chráni pred škodcami (napr. Strapkami). Od okamihu, keď rastliny majú 4 listy, môžeme začať hnojiť. Gladioly netolerujú sucho, takže ich musíme pravidelne zalievať. Dopyt po vode rastie počas kvitnutia. Z jednej hľuzy môžu vyrásť iba 2-3 výhonky. Záleží na veľkosti hľuzy. Podzemná časť je jednoročná sploštená hľuza pokrytá suchými šupinami s výraznou sieťou nervov. Ak kvitnúce rastliny zostanú na záhone, existuje možnosť opeľovania susedných kvetov a môže dôjsť ku kríženiu. Pokiaľ sa tomu chcete vyhnúť, musíme ich narezať do vázy.

Množenie:

Množíme hľuzami. Počas vegetačného obdobia pôvodná hľuza postupne umiera. Súčasne, keď táto stará hľuza odumrie, vytvorí sa nová hľuza. Medzi novou a starou hľuzou rastie až niekoľko desiatok náhodných hľúzok s priemerom niekoľko milimetrov. Tieto drobné hľuzy sú vhodné na reprodukciu. Vysádzame ich v marci, najskôr ich stlačíme v prstoch tak, aby  škrupina praskla – uľahčí sa uvoľnenie koreňov. Najčastejšie kvitnú v druhom roku pestovania.

Obdobie výsadby:

Koniec marca - do polovice júna.

Doba kvitnutia:

V závislosti na odrode od júna do septembra.

Prezimovanie:

Gladioly v našej klíme vonku neprezimujú, takže ich musíte vybrať s koncom leta. Najlepšie je to urobiť koncom septembra a najneskôr do konca októbra. Po vykopaní vyrežeme výhonky 5-10 cm nad hľuzami. Po vysušení musíme odstrániť starú umierajúcu hľuzu, zvyšky výhonkov a korene, oddeliť cibuľu, roztriediť, zlikvidovať všetky príznaky choroby, mäkké a plesnivé. Potom umiestnime do otvorených krabíc a vložíme do suchej a chladnej miestnosti chránenej pred mrazom (teplota 5-10°C a vlhkosť vzduchu cca 70%). Počas skladovania skontrolujte zdravotný stav cibulí a tie, ktoré majú príznaky choroby alebo sú mumifikované, vyhodíme. Hľuzy, ktoré prežili zimu, môžu byť zasadené znova v nasledujúcom roku.

Choroby a škodcovia:

Gladioly sú vystavené plesniam, ktoré spôsobujú šedú pleseň, tvrdú hnilobu a fuzariózu, takže sa vyhneme pestovaniu týchto kvetov po rastlinách náchylných na tieto ochorenia. Pri vegetácii by mali byť aplikované fungicídy, pokiaľ sa zistia hubové ochorenia, najmä po dlhotrvajúcich dažďoch.
 

Použitie:

Gladioly sú ideálne na aranžovanie kvetov. Vyzerajú krásne v kvetinových záhonoch, najlepšie vo väčších skupinách rovnakej odrody. Menšie hybridy a skromnejšie druhy môžu byť kombinované do kompozícií s inými rastlinami. Vyzerajú dobre v spoločnosti ďalších väčších trvaliek. Sú tiež ideálne ako rezané kvety do vázy a väzieb. Aby vo váze vydržali čo najdlhšie, odrežeme stvoly vo chvíli, keď rozkvitne prvý kvet. Vďaka tomu sa predlžuje životnosť kvetu až na 3 týždne. Kvety sa vyvíjajú postupne od spodnej časti k vrcholu kvetenstva.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd gladiol: www.cibuloviny.sk/gladioly/

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.