Cesnaky - Ako pestovať okrasné cesnaky

Popis:

Okrasné cesnaky (lat. Allium) sú veľmi dekoratívne a nenáročné cibuľoviny, ktoré záhony ozvláštnia a spestria. Pýšia sa nápadne veľkým guľovitým kvetom zloženým z mnohých drobných kvietkov. Farba kvietkov je najčastejšie biela, ružová, žltá, vínová alebo fialová. Vysoké stonky dorastajú do výšky okolo 50 – 180cm.

Medzi obľúbené odrody, ktoré sa u nás pestujú, patrí cesnak modrý (čiže azúrový), ktorý má nádhernú sýtomodrú farbu kvetenstva. Ďalšou obľúbenou odrodou je aj cesnak purpurový, ktorého kvety majú krásnu tmavofialovú farbu. Oba tieto druhy patria medzi nižšie z ozdobných cesnakov, dorastajú do výšky približne 0,5 m a rozkvitajú v priebehu júna.

Záhradkárskou zaujímavosťou je cesnak guľatohlavý, ktorý dorastá do výšky 40-80 cm, kvitne v období júla a v priebehu kvitnutia mení jeho kvetenstvo farbu od bielej až po ružovú.

Výsadba a pestovanie:

Cesnaky môžeme vysadiť za rok hneď dvakrát. Jednou možnosťou je jeseň (september až november) a druhým variantom je jar (marec až apríl).

Pretože miestom ich pôvodu je Ázia a Stredozemie, potrebujú slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Dobre zvládajú sucho aj menší prísun živín. Môžeme ich pestovať na záhonoch, v nádobách, ale aj v kvetináčoch na terasách alebo balkónoch.

Cibuľky okrasných cesnakov vysádzame do jamky s hĺbkou 5-15 cm podľa veľkosti cibuľky. Odporúčame na začiatku pridať kompost, a pokiaľ je práve sucho, tak trochu zaliať. Ako sme už spomínali, cesnaky ocenia sucho, takže až vám cesnaky vyrastú, odporúčame sa zalievaniu vyhnúť.

Veľkou výhodou cesnakov je, že akonáhle máme zasadených viac cibuliek a stanovište im vyhovuje, do budúcnosti sa o ne nemusíme príliš starať, pretože nám môžu jednoducho splanieť.

Doba kvitnutia:

Kvety cesnakov nám zdobia záhradu od mája do júla, niektoré druhy dokonca až do septembra.

Po odkvitnutí:

Rovnako ako ostatné cibuľoviny, cesnaky na jar po odkvitnutí uvädnú, zatiahnu sa im listy, a cibuľky až do ďalšej jari odpočívajú pod zemou. Uschýnajúce listy od rastliny neodstraňujte, pokiaľ nie sú úplne suché a nezačnú opadávať samy. Cibuľky cesnakov nie je potrebné vyberať zo zeme, bez problémov zimu prečkajú, pokiaľ budú v dostatočnej hĺbke.

Keď nastáva doba odkvetu, môžeme stonky s kvetmi využiť aj vo floristike. Stačí ich zrezať, vysušiť stonkou nahor a zakomponovať do farebnej kytice, alebo samotné vložiť do vázy na ozdobu.

U nás si môžete vyberať z týchto odrôd cesnakov: www.cibuloviny.sk/cesnaky/

© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.