Korunkovky - Ako pestovať korunkovky

Popis:

Korunkovky (lat. Fritillaria) čiže Ľalia biblické, Cisárske koruny - patria do čeľade ľaliovitých a obľúbili si ich záhradníci takmer po celom svete. Pôvodnou domovinou korunkoviek je Ázia, Európa aj Amerika a je známe okolo 130-150 druhov. Najznámejšie druhy sú korunkovka kockovaná a korunkovka kráľovská. Korunkovky sa rozdeľujú na dve skupiny, na cisárske a drobnokveté. Vzhľadom aj pestovaním sa od seba výrazne líšia.

Cisárske koruny majú až 1,5 m vysoké lodyhy, ktoré sú zakončené množstvom listov a previsnutými oranžovými, žltými a červenými kvetmi. Naopak drobnokveté rebčíky sú výrazne menšie a dorastajú do výšky asi 50 cm. Majú malé zvesené kvety, ktoré majú väčšinou vínovú alebo fialovú farbu.

Výsadba:

Ideálna doba pre sádzanie korunkoviek nastáva od septembra do novembra. Veľké cibule so stredovou jamkou vysádzame do hĺbky cca 25 cm. Bude efektívnejšie, ak ich budete vysádzať do skupiny po 3-5 cibuliach. Po 5-6 rokoch je možné od nich odobrať tzv. brut, čo sú malé cibuľky, ktoré môžeme ihneď zasadiť do pôdy. Aby sa im ľahšie rástlo, tak ich vysádzajte iba do plytkých jamiek.

Korunkovky majú rady slnečné alebo polotienisté stanovište. Dobre sa im bude dariť na mieste susediacom s drevinami, ale vysadiť ich môžeme aj na skalke alebo pri jazierku. Pôda by mala byť dobre priepustná a obohatená humusom. Niektoré odrody majú rady suché stanovištia, takže pre tých je vhodnejším miestom pobytu nádoba.

Pestovanie:

Ak nás stretne suché leto, treba rastlinám dopriať vlahu. V tomto období je ideálne prisypať k nim trochu kompostu. Počas pučania listov a v období kvitnutia odporúčame korunkovky prihnojiť hnojivom na cibuľoviny, budú potom odolnejšie proti chorobám.

Cibuľa korunkovky kráľovského raz za 4-5 rokov vyberieme na začiatku leta z pôdy a na konci leta ich vysadíme na iné miesto. Medzi vybratím a výsadbou ich uskladníme v suchej rašeline alebo pilinách, ale to vždy len na krátku dobu. Cibuľa nižších korunkoviek presádzať nemusíme.

Doba kvitnutia:

Korunkovky kvitnú v apríli až júni.

Po odkvitnutí:

Korunkovka má krásne kvety, ale aj listy, ktoré sa po odkvitnutí pri rastline stávajú dominantné. Akonáhle korunkovka odkvitne a zatiahne sa, odstráňte nadzemnú časť. Listy odstránime až po zožltnutí. Na jeseň odporúčame rastlinu prikryť kompostom, mulčom alebo listami. Drobnejšie korunkovky (napr. korunkovka kockovaná) ľahko splania, takže ho môžete nechať v zemi na svojom mieste a sledovať, ako sa spontánne objavuje na rôznych miestach.

Zaujímavosť:

Korunkovka kráľovská je jedovatá a jej najjedovatejšou časťou je cibuľa. Tá šíri zápach, ktorý vadí predovšetkým menším škodcom a to hlavne krtkom a hrabošom, takže tieto cibuľky sú skvelým nástrojom, ako ich vypudiť zo záhradky.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd modríc: www.cibuloviny.sk/korunkovky

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.