Maky - Ako pestovať okrasné maky, Papaver

Popis:

Okrasný mak (lat. Papaver) je krásnou rastlinou s netypicky riasenými kvetmi. Okvetné lístky má svetlofialové, ružové, červené alebo dokonca biele. Dorastá do výšky 70-100 cm a skvelo ozdobí letničkové aj trvalkové záhony. Okrasné maky sú vyšľachtené z pôvodných vlčích makov. Rod makov zahŕňa okolo 100 druhov a nespočetné množstvo odrôd. Máme odrody úžitkové aj okrasné. Okrasné maky môžeme rozdeliť na jednoročné a trvalky. V zahraničí sa mak pestuje hlavne pre farmaceutický priemysel. U nás je mak dôležitou súčasťou potravinárskej výroby. Obsahuje veľké množstvo vápnika, zinku a železa. V nezrelých makoviciach sa vyskytuje veľký obsah sedatíva - kodeínu. V mnohých krajinách je mak dokonca zakázanou rastlinou a to vďaka obsahu ópia v makovicovom mlieku.

Výsadba a pestovanie:

Okrasné maky sadíme skoro na jar alebo koncom leta vo vzdialenosti 50-70 cm od seba. Maky majú radi kyprú a dobre hnojenú pôdu s dostatkom vápnika. Vápnik je pre maky veľmi dôležitý, preto pokiaľ nenájdeme pôdu bohatú na vápnik, odporúčame k nim pridávať pomaly rozpustné vápence alebo rozdrvené vaječné škrupiny. Maky najlepšie kvitnú na slnku.

Ako sme už spomenuli vyššie, okrasné maky sa delia na jednoročné a trvalky. Ich výsadba a pestovanie sa trochu líšia. Jednoročné maky musíme každý rok vysievať priamo na stanovište, a to skoro na jar. Vzídené rastlinky odporúčame rozsadiť. Maky - trvalky môžeme vysádzať neskôr, a to na jar alebo v lete.

Doba kvitnutia:

Kvety maku môžu byť plné aj jednoduché, so strapatými, rozoklanými aj hladkými alebo zvlnenými okrajmi. Kvitnú v júni až júli.

Po odkvitnutí:

Po odkvitnutí sa semenníky a makovičky stávajú obľúbeným prvkom pri aranžovaní. Drobné semená maku je možné použiť aj na množenie alebo na posypanie pečiva. Maky sú úplne mrazuvzdorné a bez problémov prezimujú na stálom stanovišti na záhrade.

U nás si môžete vyberať z týchto odrôd veľkokvetých makov: www.cibuloviny.sk/maky/

© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.