Kosatce - Ako pestovať kosatce

Popis:

Kosatec záhradný je nielen krásny, ale aj vhodný pre začiatočníkov. Je to odolný kvet, ktorý zvládne hociktoré začiatočnícke chyby a vydrží nám na záhrade veľa rokov. Možno práve preto je najdlhšie pestovaným kvetom v Európe.

Zrejme kosatce poznáte ako modré kvety na záhrade vašej babičky, ale tu jeho farebná škála zďaleka nekončí! Jeho latinský názov Iris v gréčtine znamená dúha, a to je presne slovo, ktoré kosatce vystihuje.

V našom eshope delíme pre prehľadnosť kosatce do 4 kategórií, ktorými sú:

Germanica – kosatec nemecký – veľkokvetý druh dorastajúci až 100 cm

Pumila – kosatec nízky – roztomilá jarná kvetina dorastajúca okolo 25 cm

Sibirica – kosatec sibírsky – vlhkomilný druh, ktorý dokáže dorásť až 100 cm

Hollandica – kosatec holandský – cibuľovitý druh dorastajúci až 80 cm

Výsadba:

Ideálny čas výsadby je apríl – máj. Kosatec má rád prevzdušnenú pieskovitú alebo štrkovú pôdu. V ťažkej a ílovitej bude veľmi nespokojný, v takej (a veľmi vlhkej) pôde môže začať hniť. Podzemok by mal vyčnievať nad zem, ten (na rozdiel od cibuliek, ktoré naopak potrebujú byť pod zemou) potrebuje trochu slnka a vzduchu.

Pozor, niektoré druhy kosatcov nemajú podzemok, ale cibuľku.

Pestovanie:

Čo sa týka vody, tu platí lepšie menej ako viac. Kosatec nemá rád premokrenie, ale zvládne sucho. Čas na zaliatie nastáva, keď je pôda suchá do hĺbky asi 5 cm (výnimkou je kosatec sibírsky, ktorý ocení vody viac).

Aby kosatec výdatne kvitol, potrebuje svetlé miesto až polotieň, ideálne v závetrí. Kvetu tiež prospeje hnojenie, a to hlavne na jar. Najlepšie sú pre neho hnojivá s fosforom a organické hnojivá (napríklad aj z vlastného kompostu, skvelá je na to pokosená tráva). Naopak, hnojivo s dusíkom môže napáchať veľké škody, napríklad chabým výkvetom a žltnutím listov.

Po niekoľkých (asi 3-5) rokoch sa kosatce začnú pomocou podzemkov množiť. Tieto zrastené podzemky od seba odrežte (na konci leta, po odkvitnutí) a znovu zasaďte vo vzdialenosti 30 cm od seba.

Doba kvitnutia:

Kosatce kvitnú koncom mája až koncom júla, môže sa líšiť podľa druhu. Čím menší druh, tým skôr aj kvitne. Pokiaľ na jar zasadíte kosatec správne, budete sa z jeho kvetov tešiť už v priebehu niekoľkých týždňov.

Prezimovanie:

Už spomínaná odolnosť týchto kvetov spočíva práve aj v ich schopnosti prežiť v zime – nami ponúkané kosatce sú úplne mrazuvzdorné. Po odkvitnutí kvetov odstrihnite stvol nad zemou, listy mu ale zatiaľ ponechajte, naďalej v nich prebieha fotosyntéza dôležitá na ďalší rok (len suché listy priebežne odstraňujte). Všetky listy odstrihnite až s príchodom mrazivej jesene, a to asi 15 cm nad zemou a potom zasypte podzemok 3–5 cm vrstvou piesku, tá bude jeho svetrom, ktorý ho ochráni od mrazu až do jari.

Choroby a škodcovia:

Škodcom kosatcov je napríklad kvetienka kosatcová, ktorej larvy požierajú vnútrajšky pukov (a tie sa tak neotvoria – to môže byť znamenie že k vám zavítala kvetienka), či pilatka kosatcová, ktorej larvy požierajú listy. Oba tieto škodce vyzerajú ako bežné muchy a existujú proti nim postreky.

Tipy:

Kosatce najviac vyniknú v skupine, tým viac, pokiaľ sú v skupine rôznych farieb.

Môžete si ich narezať do vázy alebo kytice a kochať sa nimi aj vo vnútri, ďalší rok vám budú kvitnúť znova.

 

U nás môžete vyberať z týchto odrôd kosatcov: www.cibuloviny.sk/kosatce

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.