Modrice - Ako pestovať modrice

Popis:

Modrice (lat. Muscari) sú voňavé drobné hrozno neuveriteľne sýto modrých kvetov pripomínajúcich bobuľky, ktoré v jarnej zelenej tráve svietia už z diaľky. Dorastajú do výšky 20 cm a krásne tak dopĺňajú jarnú výsadbu vyšších cibuľovín. Sú jednou z najobľúbenejších jarných cibuľovín, a nie je sa čomu diviť! Okrem svojho pôvabného vzhľadu môžu rásť prakticky kdekoľvek a ich pestovanie je veľmi jednoduché.

Napriek svojmu menu existujú v rôznych odtieňoch modrofialové, ružové až po bielu. Pôvodom sú z južnej Európy a Ázie, a ako okrasná rastlina sú pestované už od 16. storočia.

Modrice patrí do rovnakej skupiny ako hyacinty, medzi špargľovité a latinský názov muscari vychádza z gréckeho slova znamenajúce pižmo, ktoré dostali pre svoju vôňu.

Výsadba:

Cibuľky modríc sadíme medzi septembrom až decembrom, najlepšie aspoň 6 týždňov pred prvými ťažkými mrazmi. Sadíme ich do jamky hlbokej okolo 8 cm s rozostupmi aj 8 cm a do výživnej priepustnej pôdy.

Môžeme ich vysadiť do zmiešaných záhonov, trávnika, skalky, do tienistých zákutí, do nádoby na balkóne aj na parapete v byte... všade sa im bude dariť. Na slnečnom mieste rastie rýchlejšie, avšak v tieni vydrží kvitnúť dlhšie. Modrice najviac vyniknú vo väčších skupinách, odporúčame teda aspoň 25 cibuliek. Pred zimou ešte stačí vyraziť listy, ktoré sú ale odolné voči mrazu.

Je vhodné pred zasadením pôdu obohatiť kompostom.

Pestovanie:

Po zasadení sa o modrice prakticky ďalej nemusíme starať, jedná sa tak o úplne nenáročnú rastlinu vhodnú pre všetkých. Zalievame ich až vo chvíli, keď je pôda suchá.

Doba kvitnutia:

Modrica rozkvitá s príchodom jari, od marca do mája, ako jedna z prvých jarných cibuľovín, asi tri týždne. Z jednej cibule spravidla vykvitá jeden až tri hrozno kvetov.

Po odkvitnutí:

Po odkvitnutí sa zatiahne, a my rovnako ako u ďalších cibuľovín neodstraňujeme listy, kým samy neuschnú, čo trvá približne 6 týždňov od rozkvetu.

To neplatí pre semenníkov, ktoré po odkvitnutí vytvoria, tie odstrániť môžeme, aby sa modrica nevysilovala a šetrila energiu do ďalšieho roka.

Nie je potrebné ho presádzať pretože je mrazuvzdorný. Na rovnakom mieste sa potom sám veľa rokov rýchlo rozrastá postrannými cibuľkami a my sa z neho môžeme bez práce tešiť každú ďalšiu jar.

Tipy:

Ako sme už spomínali, modrica sa rýchlo rozrastá, je teda dobré približne každé tri roky trsy modríc rozdeliť a rozsadiť, aby neboli príliš husté, to by mohlo obmedzovať kvitnutie.

Odporúčame kombináciu s ružovými tulipánmi a žltými narcismi.

Modrice môžeme tiež vysadiť na okraje trávnikov a nechať splanieť, každú jar nám potom trávnik krásne olemujú.
 

Sú krásne na rez do malej vázy na stôl, v tej vydržia až týždeň.

U nás môžete vyberať z týchto odrôd modríc: www.cibuloviny.sk/modrice

 © Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.