Kany - Ako pestovať kany

Popis:

Kana je rastlina patriaca do čeľade kanovité. Jej vedecký názov je Canna (Cannacaeae), toto slovo pochádza z keltčiny a znamená trstina alebo rákosie. Kany sú robustné byliny, ktoré dosahujú výšku 40 až 180 cm. Kany sú pestované pre ich výstavné kvety a krásne listy, ktoré majú sýtozelenú, niekedy aj hnedú farbu. Kvety môžu byť jednofarebné, viacfarebné alebo pruhované, a to v odtieňoch žltej, ružovej, oranžovej či červenej. Dokonca existujú aj druhy s belavými kvetmi. Tieto rastliny rozhodne dodajú vašej záhrade tropický charakter, hodia sa do letných okrasných záhonov, alebo do vysokých váz.

Je známych okolo 18 až 20 druhov, ktoré rastú vo voľnej prírode v tropických a subtropických oblastiach Severnej Ameriky a Južnej Ameriky. Najznámejšia je kana indická, ktorú okrasne pestujeme aj u nás. Do Európy kany priviezli portugalskí a španielski moreplavci.

Výsadba:

Mladé rastlinky kany sú veľmi citlivé na mráz, preto ich odporúčame začať vonku pestovať až po odznení posledných mrazíkov, a to od konca mája. Podzemky kany najskôr predpestujeme na tmavšom a teplejšom mieste, ideálne od februára až po koniec marca. Len čo rastlinky vyrašia a začne sa pomaly objavovať zelená nadzemná časť, je čas ich preniesť na svetlejšie miesto. Ďalej pestujeme pri teplote 15 až 18 °C. Kany potom vysádzame do záhona, ktorý je dobre chránený pred vetrom a má hlbokú a dobre priepustnú pôdu. Rastlinky preferujú kyprú a humóznu pôdu. Odporúčame zvoliť medzi jednotlivými rastlinami rozostup okolo 50 cm, aby si navzájom neprekážali. Zasaďte rastlinku hlbšie, než bola v kvetináči a to z dôvodu, aby sa vám nevyvrátila.

Pestovanie:

Kany v lete vyžadujú výdatné zalievanie a slnečné lúče. Zalievanie obmedzíme až v septembri, kedy je čas zrenia hľúz. Pravidelne prihnojujeme kompostom, rohovinou, kostnou múčkou alebo starým konským hnojom. Hnojíme formou tzv. krúžkovania, čo predstavuje rozsypanie hnojiva v kruhoch okolo rastlín. Hnojivo sa tak dostane ku koreňom.

Doba kvitnutia:

Doba kvitnutia je veľmi dlhá. Kvetov sa dočkáme od júla až do cca novembra.

Po odkvitnutí:

Na jeseň začnú listy žltnúť a zaťahovať sa do podzemkov. Skôr než sa dostavia prvé mrazíky, treba kany zrezať asi 10 cm nad zemou. Potom opatrne vyberieme hľuzy zo zeme a uložíme na miesto, kde nemrzne. Nie je potrebné ich čistiť, pokojne na nich nechajte zeminu. Hľuzy skladujeme na suchom mieste (najlepšie v pivnici, piesku alebo v suchej rašeline) v rozmedzí teplôt 5 až 10 °C. Počas zimy je dobré hľuzy skontrolovať či nehnijú, alebo nie sú napadnuté plesňou.

Tipy:

Podzemky kán sú jedlé a bohaté na škrob. Napríklad vo Vietname sú z nich pripravované rezance.

U nás si môžete vyberať z týchto odrôd kán: www.cibuloviny.sk/kany/

© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.